а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стратег

мн. стратези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8853
1. Војсководач, раководител на големи воени операции.
Англиски: strategist Албански: strateg
Употреба: Воен термин
Примери:
Наполеон, Цезар и Александар Велики беа големи стратези.
2. Во политиката или во некоја игра - оној што ја владее добро стратегијата.
Англиски: player Албански: strateg
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК