а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страст

мн. страсти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1414
1. Силно чувство; силна љубов.
Англиски: passion Албански: pasion
Примери:
Работеше со страст.
Безумна страст.
Обуздани, распалени страсти.
Човечки страсти.
2. Голема наклоност кон нешто; слаба страна.
Англиски: passion Албански: pasion
Примери:
Планинарство - тоа беше неговата страст.