а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страстен

страсниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5948
1. Кој е проникнат со силно чувство; оддаден со страст кон нешто.
Англиски: passionate
Примери:
страстен пушач
страстен љубител на книгата
2. Исполнет со љубовна страст.
Англиски: passionate
Примери:
страсни бакнежи
страсна жена
Изрази
(црков.) Страсна недела - недела пред Велигден во која се слави споменот за страдањата на Исус Христос.