а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страни

странат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 41308
1. Оддалечување од некој, избегнување.
Англиски: avoid Албански: duke shmangur
Примери:
Иван некако странеше од нас.
2. Обично за дрва - реди на страни.
Англиски: side Албански: palon
Примери:
Ги сечеше дрвата, ги носеше и ги странеше.