а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страничен

страничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12674
1. Што се однесува на страна, што се наоѓа од страна.
Англиски: lateral
Примери:
странична улица
странични тркала
страничен прозорец
2. второстепен
Англиски: secondary
Употреба: Преносно значење
Примери:
странично прашање
странични влијанија
странична интервенција
Изведенки
странично прил.
Пример: Ветрот дуваше странично.