а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страница

мн. страници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1285
1. На книга, тетратка, весник и сл.
Англиски: page Албански: faqe
Примери:
Една страница беше скината во книгата.
Тестот беше составен од три страници.
2. На разбој - бочна површина на нешто, странична штица кај коњските коли.
Англиски: sideboard Албански: dërrasë anësore
Примери:
Ја заврза уздата на страниците на чезата.
Низ улиците минуваа коли без страници.
Го растовари песокот од камионот и ги крена страниците.
На самарот, по неговата лева страница виси торбичка.
3. Количество дрва (или друг материјал) за секоја страна од товарот на товарно животно.
Примери:
Татко ми сечеше дрва, а јас и брат ми ги правевме страниците за да ги товараат.
Тој ги редеше страниците за товарите.
Изрази
Отвори нова страница - отпочне нешто ново, нов период, нова етапа од нешто.
Изведенки
страничка ж.
мн. странички
дем.