а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

странење

Вид збор: Именка, среден род
1. застранување, оддалечување, избегнување, издвојување
Англиски: avoiding Албански: anësim, largim
2. редење (настрана)
Албански: rradhitje, rreshtim