а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стража

мн. стражи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2718
Поставивме стража пред зградата.
Англиски: guard
Употреба: Воен термин , Разговорно
Примери:
(разг.) Под стража.
Почесна стража.
Стои на стража.