а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стражар

мн. стражари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2739
1. Оној што чува стража.
Англиски: guard Албански: rojë
Употреба: Воен термин
2. чувар, заштитник
Англиски: guard Албански: rojë, mbrojtës
Употреба: Книжевен збор
Примери:
стражар на мирот.