а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стражари

стражарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18628
1. Врши стражарска служба.
Англиски: guard Албански: mbroj, ruaj
Употреба: Воен термин
2. чува, варди, пази
Англиски: guard Албански: ruaj