а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страда

страдаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1858
1. Пати, трга, има незгоди; живее во недостиг.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Примери:
Цел живот страдал заедно со семејството.
2. Испитува силна физичка болка.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Примери:
Страда од тие рани веќе со години.
3. Испитува душевна мака.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Примери:
Кој не љубел - не страдал.
4. Болен е, боледува; има некој недостаток, некое негативно својство.
Англиски: suffer Албански: vuaj
Примери:
Татко ми страдаше од срце.
Наставата страдаше од историцизам.
5. (само во 3. л.) Трпи штета.
Англиски: suffer Албански: vuan
Примери:
Од тоа страда службата.
Страда работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК