а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

страдалник

мн. страдалници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14784
Оној што страда.
Англиски: sufferer
Изведенки
страдалништво ср.
Пример: Страдалништвото на оние кои работат под тешки услови.