а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стол

мн. столови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1300
1. Седиште за едно лице.
Англиски: chair Албански: karrigë
Употреба: Разговорно
Примери:
дрвен стол
електричен стол
2. престол
Англиски: throne Албански: fron
Употреба: Архаизам
Изрази
(разг.) Седи на два стола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК