а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

столар

мн. столари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17005
Дрводелец, оној што изработува покуќнина, прозорци, врати од дрво.
Англиски: carpenter
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК