а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стоковен

стоковни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7517
Кој се однесува на стока.
Англиски: ware Албански: malli
Употреба: Економија
Примери:
стоковна куќа
стоковно производство
стоковно-парични односи