а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стокми

стокмат; стокмел; стокмен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6400
1. подготви, дотера, спреми
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Го стокми детето и го пушти на училиште.
2. натокми
Англиски: prepare Албански: plotësoj
Примери:
Го стокми коњот.
3. скрои, среди
Англиски: manage Албански: menaxhoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ми ја стокми оваа работа.
4. состави (нозе)
Албански: përpiloj
Примери:
Стокми ги нозете.
Со стокмени нозе (при скокање).
5. (се стокми) се спреми, се подготви
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Се стокмија да си одат.