а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стоицизам

(едн.) стоицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53813
1. Правец во античката филозофија.
Англиски: stoicism Албански: stoicizëm
Употреба: Филозофија
2. Тврдост, цврстина во животните несреќи.
Англиски: endurance Албански: stoicizëm, qëndrueshmëri
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК