а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стоилјаден

стоилјадна
Вид збор: Придавка
Што се состои од сто илјади, брои сто илјади.
Англиски: hundreds of thousands
Примери:
стоилјаден тираж
стоилјаден град
стоилјаден народ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК