а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стоик

мн. стоици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54527
1. Приврзаник на стоицизмот.
Англиски: stoic Албански: stoik
Употреба: Филозофија
2. Лице што машки поднесува тешкотии.
Англиски: composure Албански: stoik
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК