а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стожер

мн. стожери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13790
1. Дрво забодено сред гумно.
Англиски: pole Албански: strumbullar, shtyllë
Примери:
Коњите трчаа околу стожерот.
2. опора, столб
Англиски: pillar Албански: shtyllë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше стожерот на движењето.
Изрази
Закити стожер - слави по голема завршена работа.
Изведенки
стожерен прид.
стожерни
Пример: стожерни имиња во културата и уметноста