а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стоечки

Вид збор: Прилог
Ранг: 19886
Од стоење, стоејќи на нозе; стоенка(та).
Англиски: standing
Примери:
Стоечки испивме по една.