а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стиска

стискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3543
1. стисне
Англиски: dare Албански: shtërngoj
Примери:
(разг.) Не му стиска да го стори тоа.
Стиска заби.
2. штеди, скржави
Англиски: save Албански: shtërngoj, kursej
Примери:
Многу стискаат, ќе прават куќа.
3. (се стиска) се стисне
Англиски: press Албански: shtërngoj, shtyp
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК