а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стеснува

(се) стеснуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6059
1. (се) стесни
Албански: ngushtoj
2. (се) стега
Англиски: embarrass Албански: ngushtohem
Примери:
Тој се стеснуваше многу пред него.