а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стегне

стегнат; стегнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2949
1. Повлече краишта на нешто, цврсто сврзе.
Англиски: pull Албански: shtrëngoj
Примери:
Стегни ги рамените.
(разг.) Стегна студ.
2. Обвие нешто со јаже, обрач и сл.
Англиски: tighten Албански: ngushtoj
Примери:
Ја стегна бочвата.
(разг.) Го стегна обрачот.
3. Заврти шраф.
Англиски: fasten Албански: shtrëngoj
Примери:
Стегни го добро шрафот.
4. (за болка) притисне, стисне, боцне
Англиски: squeeze Албански: shtrëngoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе ме стегне околу срцето.
Ме стегна во грлото.
5. дисциплинира, притегне
Англиски: discipline Албански: shtrëngoj, disciplinoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги стегна учениците да учат.
6. притисне, притегне
Англиски: condense Албански: shtrëngoj, përmbledh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја беа стегнале жената да каже што знае.
7. Спреми, подготви (подготви за пат).
Англиски: prepare Албански: rregullon, pregatit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го викнаа момчето, го стегнаа и го пуштија в град.
8. (се стегне) За конец, јаже, ремен - се оптегне.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
Примери:
Се стегнаа јажињата и испукаа.
9. (се стегне) Стане потесен.
Англиски: narrow Албански: ngushtoj
Примери:
Чевлите ми се стегнаа.
10. (се стегне) се збие, се стисне
Албански: shtrëngoj, forcoj
Примери:
Се стегна земјата од големиот студ.
11. (се стегне) збие
Примери:
Се стегнаа организациите по конгресот.
12. (се стегне) Подготви, спреми (обично за пат).
Англиски: prepare Албански: pregatit, rregulloj, ndreqë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите се стегнаа за на пат.