а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стега

стегаат; стегал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2791
1. (за облека, обувки) сè тесни
Англиски: narrow Албански: ngushtoj
Примери:
Палтото веќе ме стегаше во рамениците.
2. скржави
Англиски: be stingy Албански: koprec
Примери:
Стегаше многу, па затоа сега има.
3. (се стега) се собира
Англиски: contract Албански: mblidhet
Примери:
Обрачот се стега.
4. (се стега) се срами
Англиски: hesitate Албански: hezitoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не стегај се, јади.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК