а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

статус

(едн.) статусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1685
1. Состојба, моментална положба, околности, услови.
Англиски: status Албански: status
2. Општествена и правна положба на едно лице.
Англиски: status Албански: status
Употреба: Правда
Примери:
правен статус
статус на емигрант
Изрази
Статус кво - првобитна, досегашна состојба.