а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

статија

мн. статии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3669
Текст во весник или списание.
Англиски: article Албански: artikull
Примери:
Уводна статија.
Директивна статија.
Статија од весник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК