а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

статира

статираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38297
1. Игра улога на статист.
Албански: statoj
Употреба: Сцена
2. Стои бескорисно.
Англиски: figure Албански: figuroj
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК