а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

статика

(едн.) статиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36549
1. Дел од механиката што ги изучува законите за рамнотежата на телата.
Англиски: statics Албански: statikë
Употреба: Архитектура и градба , Физика
2. Состојба на мирување, на покој.
Англиски: standstill Албански: statikë, qëndrim në vend
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК