а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стасува

стасуваат; стасувал, стасувале; стасуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7391
втасува
Англиски: arrive Албански: mbrrij, arrij
Употреба: Разговорно
Примери:
Господа и дами во вечерни тоалети стасувале пред театарот за премиера исклучиво со пајтон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК