а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стартува

стартуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18318
1. тргнува, настапува
Англиски: start Албански: startoj, filloj
2. Настапува на топка.
Англиски: kick off Албански: vë topin në lojë
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК