а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старотурски

старотурскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16172
Што е во врска со стариот турски јазик, обичаи или историја.
Англиски: old turkish
Употреба: Историја
Примери:
Дешифрирање на старотурските документи, дефтери и ракописи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК