а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старешина

мн. старешини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5738
поглавар, главар, главатар, водач
Англиски: chieftain
Примери:
Кога го чул тоа владиката, брзо ги собрал старешињето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК