а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старател

мн. старатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21924
1. Оној што се грижи за некого.
Англиски: guardian Албански: kujdtestar
2. Оној што се грижи за некого што е ставен под старателство.
Англиски: guardian Албански: kujdestar