а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старата

мн. старите
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10748
1. стара жена
Англиски: old lady Албански: e moshuar
2. мајка
Англиски: mother Албански: nënë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Старата и невестата постојано се караат.
3. баба
Англиски: grandma Албански: gjyshe
4. сопруга
Англиски: spouse Албански: bashkëshorte
Употреба: Иронично , Преносно значење , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК