а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стапчест

стапчестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36381
Што е во форма на стапче, што е како стапче.
Примери:
стапчест миксер
стапчест облик