а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стапица

мн. стапици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1677
1. Справа за фаќање диви животни.
Англиски: trap Албански: kurthë
Примери:
Селаните ставаа стапици.
Се фати волкот в стапица.
2. За луѓе - примка, замка.
Англиски: bait Албански: kurthë, grackë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му стави стапица.
Изрази
(посл.) Итра лисица среде стапица.
Падне во стапица.
Тура некому стапица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК