а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стан

мн. станови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 747
1. живеалиште
Англиски: apartment Албански: banesë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
нови станови
наместен стан
Купил два стана во центарот на градот.
2. седиште
Англиски: seat Албански: seli
Употреба: Ретко
Примери:
Во станот на врховната команда.
3. сместување
Англиски: accommodation
Употреба: Разговорно
Примери:
Стан и храна се плаќа еден месец однапред.
Изведенки
станче ср.
мн. станчиња
дем.