а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стандард

мн. стандарди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3893
1. Типичен образец на кој треба да одговара нешто по размери, форма, квалитет итн.
Англиски: standard Албански: standard
Употреба: Економија
Примери:
Станови по стандард.
2. шаблон, образец
Англиски: standard Албански: standard
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бега од утврдени стандарди.
Изрази
(разг.) Животен стандард - стандард на животот.