а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станар

мн. станари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6995
Лице што живее во некој стан.
Англиски: tenant Албански: qiramarrës, banues
Употреба: Економија
Примери:
Состанок на станарите.