а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стампедо

мн. стампеда
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36103
1. Масовна паника на крупни животни.
Англиски: stampede
Примери:
Вознемиреноста и опасноста од стампедо на слоновите е видлива.
2. Масовна паника на толпа од луѓе.
Англиски: stampede
Употреба: Преносно значење