а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сталожи

сталожат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20599
1. успокои, смири
Англиски: calm down Албански: qetësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сталожи ја малу ситуацијата.
2. (се сталожи) За течност - се стаи.
Англиски: settle Албански: qëndroj
Примери:
пушти да се сталожи водата.
3. (се сталожи) се успокои, се смири
Англиски: calm down Албански: qetësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
полека, сталожи се и одговори
одвај успеа да се сталожи.