а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сталактит

мн. сталактити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38443
Висулци од варовник по сводот и ѕидовите на пештера.
Англиски: stalactite
Употреба: Геологија
Изведенки
сталактитски прид.
сталактитскиот