а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стаклар

мн. стаклари
Вид збор: Именка, машки род
1. Работник што изработува стакло, стаклени производи.
Англиски: glazier Албански: xhamxhi
2. Човек што продава стакло, стаклени производи.
Албански: xhamxhi
3. Човек што мести стакла на прозорци и сл.
Англиски: glazier Албански: xhamxhi