а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стадиум

мн. стадиуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8213
Степен, период, фаза, етапа во развитокот на нешто.
Англиски: stage
Примери:
стадиум на развитокот
Империјализмот како највисок стадиум на капитализмот.
преоден стадиум
краен стадиум
Изведенки
стадиумски прид.
стадиумскиот