а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

став

мн. ставови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 774
1. Положба, држење, обично, на некој дел на телото.
Англиски: posture Албански: qëndrim
Примери:
Неприроден став на телото
Во став мирно.
2. Сфаќање, мислење по одделен проблем, становиште, гледна точка.
Англиски: position Албански: vendim
Примери:
Уште немаат заземено став.
Нејасни ставови.
Став на исчекување
Непријателски став.
3. Оддел во печатен текст.
Англиски: paragraph Албански: paragraf
Примери:
Во член 3 став 2.