а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ставјало

Вид збор: Именка, среден род
1. прибежиште
Англиски: shelter Албански: strehim
Употреба: Разговорно
Примери:
нигде ставјало да немаш!
2. Направа со која се запира валјакот, сукалото.
Албански: fren ruli