а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ставува

ставуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20305
1. стави
Англиски: put Албански: vë, shtie
Употреба: Разговорно
2. (се ставува) се стави, се става
Албански: takoj, afroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Се ставуваат секој ден.
Изрази
(посл.) Гора со гора се ставува, а камоли човек со човека!