а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ставка

мн. ставки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23984
1. Размер на личните доходи.
Употреба: Економија
Примери:
Им ги наголемија ставките на помошните службеници.
2. Оддел во печатен текст.
Примери:
тарифна ставка