а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ставица

Види и: става (ж.)
мн. ставици
Вид збор: Именка, женски род
става
Примери:
(нар. поез.) Ставици ми прават, како славеј пеат, / како ластовици танко зборуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК